Magyar Festők

Hantai Simon 





9. rész


Hantai Simon (fr. Simon Hantaï) (Bia, 1922. december 7. – Párizs, 2008. szeptember 12.) német-magyar származású francia festő.

Ősei magyarországi németek. Ő maga is csak az iskolában tanult meg magyarul. Nevét Handlról Hantaira változtatta.

1941–1948 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol mesterei voltak Aba Novák Vilmos és Kontuly Béla. 1948-ban feleségével elhagyta Magyarországot, 1949 óta Párizsban élt és alkotott. 1948-ban a római Magyar Akadémia ösztöndíjasa, 1967-ben megkapta a Fondation Maeght díjat.

Tanulmányai során leginkább a francia posztimpresszionizmus, ill. Bonnard és Matisse festészete hatott rá döntően. Korai művei, tanulmányai stiláris sokféleségük ellenére is jelzik festészetének franciás irányulását.







1950-től jelennek meg vásznain fantasztikus lények, organikus formák, biomorf alakzatok. André Bretonnal való megismerkedését követően festi nagyméretű szürrealista képeit. A szürrealista képekkel párhuzamosan folyamatosan kísérletezik. Festészete egyre erőteljesebben gesztikussá válik, a figuráció és a figuratív alakzatok helyét jelek veszik át. A New York-i iskola 1952-es párizsi bemutatkozása és mindenekelőtt Jackson Pollock festészete erősen motiválta közeledését a gesztusfestészethez.

Az 50-es évek végén szakított a szürrealizmussal és Bretonnal is.
 Ezek után festette all over gesztusfestményeit (Sexe-Prime. Hommage à Jean-Pierre Brisset, 1956), sötét alapon fehér keresztes vásznait (Peinture - Souvenir de l'avenir, 1956) és kalligráfiáit (Écriture rose, 1958-59).


1960-ban kezdte meg a pliage módszer alkalmazását: az előzőleg összegyűrt vásznat befestette, majd száradás után kihajtotta, az így keletkező, festéknyomokból kialakuló kép tulajdonképpen a vászon saját lenyomata. A pliage módszerrel készült művek sorozatokba rendeződnek. A színeket fokozatosan elhagyva vásznai már szinte szín nélkül, csak a fehér felhasználásával készültek.











 1982-ben abbahagyta a festést, de 1994-tól kezdődően újra dolgozott: régi vásznait feldarabolta, szétvágta, majd a képek egy részletének a sokszorosítási technikák segítségével reprodukált változatát újra felhasználta.





Forrás: MTVA, Képek: Wikipedia, Artporta.hu

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések