Seregszemle és művészeti fórum a
Szolnoki Néptáncfesztiválon
Ebben az évben huszonkettedik alkalommal rendezik meg az 1964-ben debütált Szolnoki Országos Néptáncfesztivált, amelynek keretében május 24. és 26. között 17 tánccsoport mutatkozik be szakmai zsűri előtt. A fesztivál művészeti fórumot kíván biztosítani a néptánc együtteseknek – áll a versenykiírásban.
A Dunaföldvári Ördögszekér Táncegyüttes
Fekete kötény című előadása
Fotó: Ferde Gábor |
A kétévente zajló fesztivált idén május 24. és
26. között rendezik meg, a program az ország egyik legrangosabb néptáncos seregszemléjének számít, amely művészeti fórumot, új szakmai kapcsolatok és alkotások létrejöttét kívánja biztosítani. A zsűriben, amely különböző fokozatokban minősíti az együttesek táncprodukcióit Mihályi Gábor, az Állami Népi Együttes művészeti vezetője, Kutszegi Csaba, balettművész, a Színház folyóirat rovatvezetője, dr. Felföldi László néptánckutató, valamint Mucsi János, Harangozó Gyula-díjas koreográfus foglalnak helyet.
A program pénteken a visszaemlékezésre épül: Színe és fonákja – A szolnoki néptáncfesztiválok története című könyv bemutatóján a 49 éve indult kezdeményezés legszebb, legérdekesebb pillanatait idézik fel. Ezt követően a Fölszállott a páva című vetélkedőn készült fényképekből nyílik fotókiállítás, majd Múltidéző címmel az elmúlt évek fesztiváljaiból mutatnak be válogatást. Este pedig Nosztalgia Táncház várja a részt vevőket a Vujicsics Együttes és a Zagyva Banda közös koncertjén. Szombaton a már említett kötet kapcsán hallhatnak szakmai beszélgetést az érdeklődők, majd Kása Béla fotográfus kiállítását tekinthetik meg. Emellett népművészeti vásár és a helyi együttesek fellépése szerepel a programban, amely este táncházzal ér véget. A versenyprogram szombaton és vasárnap zajlik majd, május 26-án este pedig díjátadás és gála zárja a fesztivált.
A versenyporgramba meghívást kaptak az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes, a Bem Táncegyüttes, a Bihari János Táncegyüttes, a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes, a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes, a Dunaföldvári Ördögszekér Egyesület, a Forrás Néptáncegyüttes, a Gödöllő Táncegyüttes, a Honvéd Műhely, az Imágó Tánc Tömörülés, a Kecskemét Táncegyüttes, a Matyó Táncegyüttes, a Szekszárdi Bartina Tancegyüttes, a Szentendre Táncegyüttes, a Tisza Táncegyüttes, a Vidróczki Néptáncegyüttes, valamint a Zalai Táncegyüttes
A Szolnoki Országos Néptáncfesztivált 1964-ben rendezték meg először. Hosszú évek sikeres rendezvényei után 1999-ben megszakadt a találkozók sorozata, ám a városnak 2009-ben sikerült újraindítania a rendezvényt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése